Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Центральна виборча комісія прийняла новий порядок зміни виборчої адреси, який дає можливість виборцям, у тому числі внутрішньо переміщеним особам, голосувати на місцевих виборах за місцем фактичного проживання. Таке рішення Центральна виборча комісія прийняла на своєму засіданні 18 травня 2020 року (Постанова Центральної виборчої комісії від 18 травня 2020 року № 88 “Про Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”).
Так, раніше виборчу адресу можна було змінити, лише змінивши місце реєстрації. Тепер кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване його місце проживання, може змінити свою виборчу адресу відповідно до фактичного місця проживання та проголосувати на виборах у відповідній місцевості.
Куди звертатись, щоб змінити виборчу адресу?
Виборцю потрібно звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де він фактично проживає. Детальну інформацію про місцезнаходження потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті Державного реєстру виборців, де в розділі «Органи реєстру» слід зайти у вкладку «Відділи ведення Реєстру» – саме там міститься інформація про всі відділи у кожній із областей України.
Які документи потрібно подавати?
Пред’явити паспорт – документ, що посвідчує особу та підтверджує, що особа є громадянином України. Якщо в особи немає паспорту (у разі недавнього набуття громадянства України), така особа пред’являє тимчасове посвідчення громадянина України.
Подати заяву про зміну виборчої адреси, форму якої можна знайти як на сайті Державного реєстру виборців чи Центральної виборчої комісії, так і в приміщенні відділу ведення Державного реєстру виборців.
До заяви необхідно додати документи, які підтверджують, що виборець фактично проживає за вказаною у заяві адресою. Це може бути копія одного із таких документів:
– договір оренди житла, на підставі якого виборець проживає за відповідною адресою;
– документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за відповідною адресою, виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування (наприклад, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань тощо);
– документ, який підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни тощо);
– довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
– документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» за відповідною виборчою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо);
– документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах із особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо).
Яким чином подавати документи?
Заява про зміну виборчої адреси може бути подана до відділу ведення Державного реєстру в паперовій або електронній формі.
Заява в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства.
Заява в електронній формі можна заповнити на сайті Державного реєстру виборців в Інтернеті (www.drv.gov.ua) в сервісі “Кабінет виборців ” з підписом, прирівняним до власноручного підпису згідно із Законом України «Про електронні довірчі послуги» (кваліфікований електронний підпис), Така заява повинна містити адресу електронної пошти. (Для подання заяви онлайн, необхідно заповнити електронну форму, розміщену, зокрема, на сайті ЦВК. Копії документів, що підтверджують фактичне проживання виборця, потрібно подати у файлах формату JPEG (*.jpg) або PDF (*.pdf), загальний розмір яких не повинен перевищувати 5 мегабайтів. Про подання заяви в електронній формі на вказану виборцем адресу електронної пошти надсилається повідомлення про результати розгляду заяви.
На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання. Строк розгляду може збільшуватись, якщо у заяві будуть виявлені помилки, неточності чи недостатні дані. В такому випадку виборцю буде надана можливість виправити відповідні недоліки.
Коли можна змінювати виборчу адресу?
Нові правила зміни виборчої адреси вступають в дію 1 липня 2020 року. Заяву про зміну виборчої адреси можна подавати не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу виборів (виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування).
З 1 липня 2020 року до 9 вересня 2020 року кожен виборець зможе змінити виборчу адресу та проголосувати вже за новою виборчою адресою на місцевих виборах 25 жовтня цього року.
Повторно змінити виборчу адресу виборці зможуть не раніше ніж через 180 днів після дати внесення до Державного реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси.
Тож попереджаємо виборців Сокирянського району про необхідність вчасно визначатися із своєю виборчою адресою та в разі потреби звертатися до відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Сокирянської районної державної адміністрації за адресою: м.Сокиряни, вул.Шевченка, 3, ІІІ поверх, каб.46 – 47, тел.: 2-29- 67.