Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ОЦІНКА РІВНЯ ЗАДОВОЛЕНОСТІ ГРОМАДЯН ЯКІСТЮ ОКРЕМИХ АСПЕКТІВ ФУНКЦІОНУВАННЯ СУДІВ
АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ
СУДИ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
м. Кам’янець-Подільський
2019 рік
ЗМІСТ
ВСТУП
АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ОПИТУВАННЯ В СУДАХ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вижницький районний суд Чернівецької області
Герцаївський районний суд Чернівецької області
Глибоцький районний суд Чернівецької області
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Кельменецький районний суд Чернівецької області
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Новодністровський районний суд Чернівецької області
Новоселицький районний суд Чернівецької області
Путильський районний суд Чернівецької області
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Хотинський районний суд Чернівецької області
Першотравневий районний суд міста Чернівці Чернівецької області
Садгірський районний суд міста Чернівці Чернівецької області
Шевченківський районний суд міста Чернівці Чернівецької області
Апеляційний суд Чернівецької області
Чернівецький окружний адміністративний суд
Господарський суд Чернівецької області
УЗАГАЛЬНЮЮЧІ ВИСНОВКИ ПО СУДАХ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПРОЕКТ «СПРАВЕДЛИВЕ ПРАВОСУДДЯ»
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ГО «ГКГ «ПАРТНЕР»»
ВСТУП
Вдосконалення судової системи належить до пріоритетних завдань в становленні демократії в українському суспільстві. Лише покращуючи розуміння реальної ситуації в судах, стану відносин судової системи та суспільства, можна досягти суттєвого покращення ефективності судочинства, зміцнення довіри до суду в українському суспільстві. Власне цим пояснюється необхідність використання у адмініструванні судової діяльності методів оцінювання якості роботи суду.
Оцінювання якості дозволяє керівництву суду вирішувати наступні завдання:
Якість роботи суду можна визначити як ступінь відповідності суду певним встановленим стандартам продуктивності, ефективності та якості. Основою таких стандартів є суспільні очікування щодо якості судових послуг (наприклад, повноти інформації, зручності та комфортності судових приміщень тощо), а також встановлені законом нормативи роботи суду (наприклад, тривалість судових проваджень, тощо).
Світовий досвід дає приклади різних підходів до формулювання таких стандартів. Наприклад, в США ще з початку 80-х років на різних рівнях судової системи проводиться активна діяльність з розробки та впровадження стандартів надання судових послуг. Майже два десятиріччя аналогічні розробки здійснюються в Європі, як на рівні міжурядових органів (перш за все, Ради Європи) так і на національному рівні. На сьогодні, створений та існує Міжнародний Консорціум з Досконалості Суду, метою якого є об’єднання міжнародних зусиль задля розробки системи цінностей, концепцій та інструментів, яку суди по всьому світові можуть використовувати для оцінки та покращення якості здійснення судочинства та адміністрування судів. Створено Міжнародні засади досконалості суду, які є модельною методологією оцінки та покращень діяльності, спеціально сконструйованою для використання самими судами.
Для отримання цілісного уявлення про стан справ у суді важливим стає використання методологій, які дозволяють визначати якість діяльності суду не лише на основі об'єктивної інформації (наприклад, судової статистики) але й через показники суб’єктивних оцінок судового розгляду особами, що є його безпосередніми учасниками. Методика карток громадського звітування є саме таким інструментом. Крім того, вона фактично є формою громадського контролю за якістю функціонування судової системи. Методика здійснення зовнішньої оцінки суду на основі карток громадянського звітування (КГЗ) була запропонована Проектом USAID «Україна: верховенство права» у 2008 році і апробована громадськими організаціями у співпраці з пілотними судами, починаючи з жовтня 2011 року Проект USAID «Справедливе правосуддя» продовжив підтримку застосування методології громадськими організаціями, таким чином на період 1 липня 2015 року опитування було проведено у 49 судах 15 регіонів України. За методикою КГЗ оцінка роботи суду з точки зору користувача його послуг здійснюється за такими критеріями, як доступ до приміщень суду та судової інформації, робота суддів і працівників суду, своєчасність прийняття рішень та якість судових рішень.
22 лютого 2013 року ХІ черговий з’їзд суддів України, найвищий орган суддівського самоврядування, схвалив Стратегічний план розвитку судової влади на 2013 – 2015 роки, 6.2. якого містить наступну рекомендацію: «Використовувати результати внутрішнього та зовнішнього оцінювання роботи суду для удосконалення функціонування суду та здійснення судових процедур» (http://www.fair.org.ua/content/library_doc/Strategic_Plan_for_Ukrainian_Judiciary_UKR.pdf).
В лютому 2015 року Проект USAID «Справедливе правосуддя» підтримав ініціативи семи громадських організацій провести опитування громадян щодо їх задоволеності якістю функціонування судів з використанням методології КГЗ в усіх судах, розташованих в семи областях України (Івано-Франківська, Львівська, Черкаська, Чернівецька, Харківська, Сумська та Одеська області).
Крім того, 2 квітня 2015 року Рада суддів України рішенням №28 затвердила рамкову систему оцінювання роботи суду «Система оцінювання роботи суду: стандарти, критерії, показники та методи», а також Додаток 1, в п. 6 якого рекомендувала проводити раз на три роки опитування громадян відвідувачів суду в тому числі і за методикою карток громадянського звітування (http://court.gov.ua/rsu/rishennya/risksjdfh).
Методологія. Відповідно до методології карток громадянського звітування, якість роботи суду оцінюється з позиції його відвідувача. Досліджуючи думку відвідувача, ми виходили з того, що навіть якщо робота суду є ефективною за певними показниками, надана у суді послуга є бездоганною за своїм стандартом, якість процесу її надання залишиться низькою, доки відвідувач, як зовнішній оцінювач, є незадоволеним, а послуга не відповідає його потребам (очікуванням). Тому врахування думки відвідувачів є необхідною умовою отримання цілісного та несуперечливого уявлення про фактичні результати діяльності суду.
У даному дослідженні при оцінюванні рівня якості роботи суду застосовувався комплексний підхід, суть якого полягала в розкладанні поняття «якість» на такі шість основних вимірів:
Також методологією передбачено оцінювання якості судового рішення. На підготовчому етапі дослідження налагоджено зв’язки з представниками судів та проведено з ними робочі зустрічі, на яких представлена методологія опитування карток громадянського звітування, визначено нагальні проблеми судових послуг, обговорено практику взаємодії між громадянами, які беруть участь у судових слуханнях та персоналом судів.
У травні – червні 2019 року групою спеціально підготовлених інтерв’юерів здійснено опитування в середньому по 130 респондентів - відвідувачів 18 судів Чернівецької області. Опитування проводилися безпосередньо в приміщеннях судів шляхом індивідуального особистого інтерв’ю. У ході опитування інтерв’юерами було зафіксовано близько 30% відмов від інтерв’ю. Серед головних причин: небажання висловлювати незнайомцю-інтерв’юеру свою думку; через те, що респондент не був відвідувачем суду відсутність часу на інтерв’ю; побоювання впливу результатів інтерв’ю на проходження судової справи. Разом із тим, більшість респондентів поставилися до опитування толерантно, з великим інтересом і відповідальністю.
Звіт містить результати дослідження громадського сприйняття роботи судів Чернівецької області, яке було проведене громадською організацією «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського» у травні-червні 2019 р. на основі методології карток громадянського звітування (надалі - «КГЗ»), що є інструментом зовнішньої оцінки якості роботи суду.
АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ОПИТУВАННЯ В СУДАХ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
1.1. ВИЖНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Вижницького районного суду розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 5,59%; «26-39 років» − 55,94%; «40-59 років» − 25,87%; «60 років і старші» − 12,59%.
Стать. 56,64% опитаних становлять чоловіки; 43,36% − жінки.
Освіта. 46,15% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 53,15% − вищу та неповну вищу освіту; інше – 0,70%.
Майновий статус. За майновим статусом 73,42% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 4,2% − високого статку, а 17,49% ідентифікують себе як бідних; не відповіли – 4,9%
Місце проживання респондентів. 41,96% опитаних виявилися жителями місця розташування суду, решта (58,04%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 59,44% респондентів представляють у суді особисто себе; 16,78% − іншу особу; 23,78% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних учасниками цивільного процесу – 43,36%; кримінального процесу – 16,78%; справ про адміністративні правопорушення – 23,08%; адміністративного процесу – 6,29%
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,43 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.1.
Таблиця 1.1. – Оцінки якості роботи Вижницького районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Вижницький районний суд Чернівецької області |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,27 |
4,18 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,61 |
4,48 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,59 |
4,64 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,26 |
4,42 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,31 |
4,55 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,56 |
4,45 |
4,92 |
Таким чином, у Вижницькому районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються «Зручність та комфортність перебування в суді» (4,61), респондентів задовольняє «Достатність освітлення» (4,82), «Чистота та прибраність приміщень» (4,78), «Вільний доступ до побутових приміщень» (4,56), «Достатність зручних місць для очікування, оформлення документів, підготовки до засідань» (4,29),
Найгірше в суді забезпечується «Сприяння роботи працівників апарату суду» (4,26). Респонденти зазначають, що працівниками апарату суду допускаються помилки, які призводять до перероблення документів та (або) порушення строків розгляду справ (3,67), працівники суду не завжди доброзичливі та проявляють повагу та бажання допомогти (4,36). На думку опитаних, не завжди спостерігається однакове ставлення до всіх відвідувачів суду, не залежно від соціального статусу (4,38), Що стосується професіоналізму та знання своєї справи маємо показник (4,48).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, на жаль, спостерігаємо зниження показників
«Дотримання термінів судового розгляду» на 0,24 бали,
«Сприйняття роботи працівників суду» на 0,16 бали,
«Повнота та ясність інформації» на 0,05 бали.
Кращі оцінки якості за основними вимірами мають:
«Зручність та комфортність перебування у суді» - 0,13 бали;
«Сприйняття роботи судді – 0,11 бали,
«Доступність суду» на 0,09 бали.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації:
1.2. ГЕРЦАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Герцаївського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 14,29%; «26-39 років» − 46,67%; «40-59 років» − 36,19%; «60 років і старші» − 2,86%.
Стать. 64,76% опитаних становлять чоловіки; 35,24% − жінки.
Освіта. 42,86% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 55,24% − вищу та неповну вищу освіту; відповіли інше – 1,9%
Майновий статус. За майновим статусом 53,34% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 2,86% − високого статку, а 43,81% ідентифікують себе як бідних.
Місце проживання респондентів. 41,9% опитаних виявилися жителями, які проживають в населеному пункті місця розташування суду, решта (58,1%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 55,24% респондентів представляють у суді особисто себе; 27,62% − іншу особу; 17,14% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних майже половина є учасниками цивільний процес – 43,81%; друге місце займають учасники кримінального процесу – 23,81%; 12,38% є учасниками справа про адміністративні правопорушення; учасниками адміністративного процесу – 2,86%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,2 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.2.
Таблиця 1.2. – Оцінки якості роботи Герцаївського районного суду за основними вимірами
Виміри якості |
Герцаївський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,05 |
4,23 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,1 |
4,48 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,51 |
4,81 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,20 |
4,87 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,14 |
4,53 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,40 |
4,83 |
4,92 |
Таким чином, у Герцаївському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показники повноти та ясності інформації: у суді зручно розташовані інформаційні стенди (4,53), відвідувачів суду повною мірою задовольняє наявна в суді інформація щодо розташування кабінетів, залів судових засідань, інших приміщень (4,28), правил допуску в суд та перебування в ньому (4,40), справ, що призначені до розгляду (4,58), зразків документів (4,56), порядку сплати судових зборів та мита (4,60).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,05), що пов’язано з тим, що біля будівлі суду недостатньо місць для паркування автомобілів (3,68), люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,75), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,47),
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, на жаль, спостерігаємо динаміку зниження по всіх без виключення показниках:
«Сприйняття роботи працівників апарату суду» на 0,67 бали; «Сприйняття роботи судді» на 0,43 бали; «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,39 бали; «Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,38 бали; «Повнота та ясність інформації» на 0,30 бали; «Доступність суду» на 0,18 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Герцаївського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на такі: покращення побутових умов, ремонт приміщення, забезпечення доступу людей з обмеженими можливостями
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.3. ГЛИБОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Глибоцького районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 16,92%; «26-39 років» − 40,23%; «40-59 років» − 33,46%; «60 років і старші» − 9,40%.
Стать. 52,26% опитаних становлять чоловіки; 47,74% − жінки.
Освіта. 27,44% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 72,56% − вищу та неповну вищу освіту.
Майновий статус. За майновим статусом 63,91% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 1,5% − високого статку, а 33,08% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 1,5%.
Місце проживання респондентів. 58,27% опитаних виявилися жителями міста розташування суду, решта (41,73%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 51,14% респондентів представляють у суді особисто себе; 27,07% − іншу особу; 18,05% − не є учасниками судових проваджень, інше – 0,75%. Серед опитаних майже половина є учасниками цивільного процес – 49,62%; справа про адміністративні правопорушення – 21,06%, кримінального процесу – 13,53%; адміністративного процесу – 9,02%;.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,48 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.3.
Таблиця 1.3. – Оцінки якості роботи Глибоцького районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Глибоцький районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка за 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області |
|
Доступність суду |
4,19 |
4,56 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,5 |
4,72 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,59 |
4,48 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,52 |
4,66 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,42 |
4,56 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,67 |
4,61 |
4,92 |
Таким чином, у Глибоцькому районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються «Сприйняття роботи судді» (4,67), високу оцінку мають показники «Надання можливості сторонам обґрунтувати свою позицію» ( 4,72) «Належна підготовка до справи та її знання» (4,69) та «Неупередженість та незалежність» (4,69), «Коректність, доброзичливість, ввічливість» (4,61).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність суду» (4,19). Респонденти зазначають, що люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суд (4,12), недостатньо місці для паркування автомобілів біля приміщення суду (4,41), не завжди вдається додзвонитись до суду (4,45) та отримати необхідну інформацію за допомогою телефонного зв’язку (4,64).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігаємо зниження по чотирьох показниках:
«Доступність суду» на 0,37 бали,
«Зручність та комфортність перебування у суді» знизилась на 0,22 бали, «Сприйняття роботи працівників апарату суду» на 0,14 бали та «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,14 бали.
Кращі результати спостерігаються: «Повнота та ясність інформації» збільшився на 0,11 бали,
«Сприйняття роботи судді» підвищилась на 0,06 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Глибоцького районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на ремонт кабінетів та будівлі суду, покращити освітлення, оновити обладнання, також відвідувачі вказали на те, що в приміщенні суду необхідно встановити термінал та кавовий апарат, збільшити кількості суддів.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.4. ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Заставнівського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 9,72%; «26-39 років» − 47,22%; «40-59 років» − 33,33%; «60 років і старші» − 9,72%.
Стать. 47,92% опитаних становлять чоловіки; 52,08% − жінки.
Освіта. 31,25% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 66,67% − вищу та неповну вищу освіту; інше – 2,08%.
Майновий статус. За майновим статусом 62,5% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 2,78% − високого статку, а 25,7% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 9,03%.
Місце проживання респондентів. 56,94% опитаних виявилися жителями населеного пункту де розташований суд, решта (43,06%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 55,56% респондентів представляють у суді особисто себе; 27,78% − іншу особу; 13,19% − не є учасниками судових проваджень, інше – 3,47%. Серед опитаних більше половина є учасниками цивільний процес – 53,47%; учасниками кримінального процесу – 20,83% адміністративного процесу – 13,89%, учасниками справ про адміністративні правопорушення – 6,25%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,52 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.4.
Таблиця 1.4. – Оцінки якості роботи Заставнівського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Заставнівський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,34 |
3,6 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,41 |
4,03 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,56 |
4,44 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,61 |
4,23 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,48 |
3,62 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,72 |
4,66 |
4,92 |
Таким чином, у Заставнівському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються, «Сприйняття роботи судді» (4,72), високу оцінку мають показники «Коректність, доброзичливість, ввічливість (4,77), «Дотримання процедури розгляду» (4,75), «Належна підготовка до справи та її знання» (4,74), і «Надання можливості сторонам обґрунтувати свою позицію» ( 4,71), «Неупередженість та незалежність» - (4,64).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність суду» (4,34). що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,86), не достатня кількість паркувальних місць біля приміщення суду (4,41) до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,50), не завжди вдається додзвонитись (4,53) та отримати необхідну інформацію за допомогою телефонного зв’язку (4,56).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігається динаміка підвищення всіх показників, зокрема:
«Дотримання термінів судового розгляду» на 0,86 бали,
«Доступність суду» підвищилась на 0,74 бали,
«Зручність та комфортність перебування в суду» на 0,38 бали,
«Сприйняття роботи працівників апарату суду» - 0,38 бали,
«Повнота та ясність інформації» - 0,12 бали,
«Сприйняття роботи судді» - 0,06 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Заставнівського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на належну охорону суду; збільшення штат працівників суду; зробити ремонт кабінетів та будівлі суду; покращити освітлення, особливо в коридорах суду; забезпечити допомогу в написанні заяв, клопотань.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.5. КЕЛЬМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Кельменецького районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 15,00%; «26-39 років» − 44,5%; «40-59 років» − 28,00%; «60 років і старші» − 12,50%.
Стать. 41,50% опитаних становлять чоловіки; 58,50% − жінки.
Освіта. 46,50% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 52,5% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 1,00%.
Майновий статус. За майновим статусом 71,00% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 1,00% − високого статку, а 19,50% ідентифікують себе як бідні, не відповіли – 8,5%.
Місце проживання респондентів. 39,00% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті, де розташований цей суд, решта (61,00%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 56,50% респондентів представляють у суді особисто себе; 14,50% − іншу особу; 28,00% − не є учасниками судових проваджень, інше – 1,00%. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 42,00%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 28,00%; учасниками кримінального процесу – 21,00% та адміністративного процесу – 2,5%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,75 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.5.
Таблиця 1.5. – Оцінки якості роботи Кельменецького районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Кельменецький районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка за 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,57 |
4,34 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,83 |
4,78 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,87 |
4,81 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,61 |
4,6 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,81 |
4,48 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,81 |
4,62 |
4,92 |
Таким чином, у Кельменецькому Районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Повноти та ясності інформації» (4,87), у суді зручно розташовані зразки документів (4,96), список справ, що призначені до розгляду (4,92), порядкок сплати судових зборів та мита (4,89), інформаційні стенди (4,88), відвідувачів суду повною мірою задовольняє повнота інформації на сторінці суду в інтернет-мережі (4,87), правила допуску в суд та перебування в ньому (4,86) та інформація щодо розташування кабінетів, залів судових засідань, інших приміщень (4,81).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,57), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (4,65), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,77), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,83), не завжди вдається додзвонитись (4,86), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,91).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, Кельменецький районний суд Чернівецької області удосконалив свою роботу, і має кращі оцінки якості за основними вимірами, а саме:
«Дотримання термінів судового розгляду» на 0,33 бали
«Доступність суду» підвищилась на 0,23 бали,
«Сприйняття роботи судді» на 0,19 бали,
«Повнота та ясність інформації» на 0,06 бали,
«Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,05 бали та
«Сприяння роботи працівників апарату суду» на 0,01 бал.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Кельменецького районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення кількості суддів та штату працівників суду; зробити ремонт кабінетів та будівлі суду.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.6. КІЦМАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Кіцманського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 8,62%; «26-39 років» − 61,21%; «40-59 років» − 21,55%; «60 років і старші» − 8,62%.
Стать. 35,34% опитаних становлять чоловіки; 64,66% − жінки.
Освіта. 12,07% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 81,9% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 6,03%.
Майновий статус. За майновим статусом 48,28% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 2,59% − високого статку, а 43,11% ідентифікують себе як бідні, не відповіли 6,03%.
Місце проживання респондентів. 55,17% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті розташування суду, решта (44,83%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 42,24% респондентів представляють у суді особисто себе; 20,69% − іншу особу; 37,07% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних половина є учасниками цивільного процесу 50,00%; кримінального процесу – 11,21%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 8,62%, та адміністративного процесу – 4,31%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,77 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.6.
Таблиця 1.6. – Оцінки якості роботи Кіцманського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Кіцманський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,55 |
3,61 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,88 |
3,86 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,86 |
4,09 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,73 |
3,78 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,80 |
3,84 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,78 |
4,08 |
4,92 |
Таким чином, у Кіцманському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Зручність та комфортність перебування в суді» (4,88). Відвідувачів суду повною мірою задовольняє чистота та прибраність приміщень (4,94), вільний доступ до побутових приміщень (4,91), достатність освітлення (4,90) та достатність зручних місць для очікування, оформлення документів, підготовки до засідання (4,76).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,55), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (4,30), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,48), не завжди вдається додзвонитись, щоб дізнатись необхідну інформацію (4,80).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, всі показники значно покращились, а саме:
«Зручність та комфортність перебування у суді» на 1,02 бали, «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,96 бали,
«Сприйняття роботи працівників апарату суду» на 0,95 бали,
«Доступність суду» підвищилась на 0,94 бали,
«Повнота та ясність інформації» на 0,77 бали,
«Сприйняття роботи судді» на 0,7 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Кіцманського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на ремонт приміщення суду та технічного забезпечення суду, встановлення терміналу для сплати штрафу та судового збору.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.7. НОВОСЕЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Новоселицького районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 33,90%; «26-39 років» − 41,24%; «40-59 років» − 23,73%; «60 років і старші» − 1,13%.
Стать. 55,93% опитаних становлять чоловіки; 44,07% − жінки.
Освіта. 45,20% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 54,80%.
Майновий статус. За майновим статусом 51,41% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 3,39% − високого статку, а 40,68% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 4,52%.
Місце проживання респондентів. 73,45% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті, де розташований цей суд, решта (26,55%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 27,68% респондентів представляють у суді особисто себе; 11,30% − іншу особу; 55,37% − не є учасниками судових проваджень, інше – 5,65%. Серед опитаних половина є учасниками цивільного процесу 50,85%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 6,78%, кримінального процесу – 6,21%; та адміністративного процесу – 3,39%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,28 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.7.
Таблиця 1.7. – Оцінки якості роботи Новоселицького районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Новоселицький районний суд Чернівецької області |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області В 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,20 |
4,35 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,51 |
4,32 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,40 |
4,27 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,18 |
4,31 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
3,96 |
4,58 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,42 |
4,62 |
4,92 |
Таким чином, у Новоселицькому районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Зручність та комфортність перебування в суді» (4,51), відвідувачів задовольняє достатність освітлення (4,60), чистота та прибраність приміщень (4,57), вільний доступ до побутових приміщень (туалетів) (4,56), нижче оцінено достатність зручних місць для очікування, оформлення документів, підготовки до засідання (4,32).
Найгірше в суді забезпечується «Дотримання термінів судового розгляду» (3,96), що пов’язано з тим, що не вчасно (відповідно до графіка) розпочинаються судові засідання (3,52), не вчасно направляються повістки та повідомлення про розгляд справи (3,98), не в повній мірі враховуються побажання при призначенні дня та часу засідання (4,14), респонденти вважають не достатньо обґрунтованими затримки/ перенесення слухань у розгляді справ (4,21).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігається покращення таких показників як: «Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,19 балів та «Повнота та якість інформації» на 0,13 балів. Зниження показників відбулись в таких напрямках як: «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,62 бали, «Сприйняття роботи судді» на 0,2 бали, «Доступність суду» на 0,15 балів, «Сприйняття роботи працівників апарату суду» на 0,13 балів.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Новоселицького районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення кількості суддів та штату працівників суду загалом; забезпечити чергування поліції в суді з метою збереження належного громадського порядку; вчасно розпочинати судові засідання; переглянути режим роботи, оскільки обідня перерва не співпадає з графіком роботи інших установ; облаштувати парковку для автомобілів відвідувачів суду, встановити безоплатний копіювальний апарат; встановити кавовий апарат.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.8. НОВОДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Новодністровського міського суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 26,67%; «26-39 років» − 33,33%; «40-59 років» − 40,00%.
Стать. 40,00% опитаних становлять чоловіки; 60,00% − жінки.
Освіта. 13,33% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 84,44% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 2,22%.
Майновий статус. За майновим статусом 66,66% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 0,00% − високого статку, а 26,66% ідентифікують себе як бідні, не відповіли 6,67%.
Місце проживання респондентів. 86,67% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті міста розташування суду, решта (13,33%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 42,22% респондентів представляють у суді особисто себе; 4,44% − іншу особу; 53,33% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 42,22%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 6,67%, та адміністративного процесу – 6,67%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,46 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.8.
Таблиця 1.8. – Оцінки якості роботи Новодністровського міського суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Новодністровський міський суд Чернівецької області |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,21 |
0 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,50 |
0 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,76 |
0 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,44 |
0 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,23 |
0 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,62 |
0 |
4,92 |
Таким чином, у Новодністровському міському суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Повноти та ясності інформації» (4,76), відвідувачів суду повною мірою задовольняє повнота інформації на сторінці суду в інтернет-мережі (4,93), наявні зразки документів (4,91), інформація щодо розташування кабінетів, залів судових засідань, інших приміщень (4,80), у суді зручно розташовані інформаційні стенди (4,73), порядок сплати судових зборів та мита (4,73), правила допуску в суд та перебування в ньому (4,71), список справ, що призначені до розгляду (4,51).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,21), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (4,16), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,38), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,44), не завжди вдається додзвонитись (4,67), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,63).
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Новодністровського міського суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення кількості суддів та штату працівників суду; ремонт кабінетів та будівлі суду; збільшення кількості залів судових засідань
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.9. ПУТИЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Путильського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «26-39 років» − 50,00%; «40-59 років» − 48,15%; «60 років і старші» − 1,85%.
Стать. 55,56% опитаних становлять чоловіки; 44,44% − жінки.
Освіта. 27,78% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 72,22% − вищу та неповну вищу освіту.
Майновий статус. За майновим статусом 33,33% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 1,85% − високого статку, а 64,81% ідентифікують себе як бідних.
Місце проживання респондентів. 44,44% опитаних виявилися такими, що проживають в місті розташування суду, решта (55,56%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 50,00% респондентів представляють у суді особисто себе; 27,78% − іншу особу; 22,22% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 64,81%; кримінального процесу – 22,22%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 12,96%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,71 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.9.
Таблиця 1.9. – Оцінки якості роботи Путильського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Путильський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка за 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,49 |
4,40 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,65 |
4,68 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,69 |
4,64 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,77 |
4,77 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,72 |
4,90 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,92 |
4,85 |
4,92 |
Таким чином, у Путильському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,92), відвідувачів суду повною мірою задовольняє «Коректність, доброзичливість, ввічливість» (5,00); «Надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,98); «Дотримання процедури розгляду» (4,90), «Належна підготовка до справи та знання справи» (4,88), «Неупередженість та незалежність суддів» (4,83).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,49), що пов’язано з тим, що: біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,53); люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (4,59); до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,68), не завжди вдається додзвонитись (4,78), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,83).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, Путильський районний суд Чернівецької області удосконалив свою роботу та має кращі оцінки якості за такими вимірами:
«Доступність суду» підвищилась на 0,09 бали;
«Сприйняття роботи судді» на 0,07 бали та
«Повнота та ясність інформації» на 0,05 бали.
Незмінним залишився показник «Сприйняття роботи працівників апарату суду» (4,77).
Зниження показників спостерігається:
«Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,03 бали та «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,18 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Путильського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення кількості суддів та штату працівників суду, а також збільшити фінансування апарату.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.10. СОКИРЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Сокирянського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 12,83%; «26-39 років» − 45,99%; «40-59 років» − 36,36%; «60 років і старші» − 4,81%.
Стать. 57,75% опитаних становлять чоловіки; 42,25% − жінки.
Освіта. 33,16% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 63,10% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 3,74%.
Майновий статус. За майновим статусом 28,88% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 2,14% − високого статку, а 53,48% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 15,51%.
Місце проживання респондентів. 25,13% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті розташування суду, решта (74,87%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 54,55% респондентів представляють у суді особисто себе; 15,51% − іншу особу; 27,81% − не є учасниками судових проваджень, інше – 2,14%. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 40,64%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 19,79%, учасниками кримінального процесу – 9,09% та адміністративного процесу – 2,67%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,33 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.10.
Таблиця 1.10. – Оцінки якості роботи Сокирянського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Сокирянський районний суд |
||
Оцінка 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
3,97 |
4,30 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,49 |
4,70 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,47 |
4,72 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,23 |
4,86 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,29 |
4,20 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,50 |
4,93 |
4,92 |
Таким чином, у Сокирянському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,50). Респондентів зауважили: «Надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію» (4,57), «Належна підготовка до справи та знання справи» (4,56); «Дотримання процедури розгляду» (4,49), «Коректність, доброзичливість, ввічливість» (4,49), «Неупередженість та незалежність суддів» (4,40).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (3,97), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,90), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,13), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,39), не завжди вдається додзвонитись(4,63), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,53).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, по всіх показниках спостерігається значне зниження результатів якості роботи суду, а саме: «Сприйняття роботи працівників апарату суду» на 0,63 бали, «Сприйняття роботи судді» на 0,43 бали, «Доступність суду» знизився на 0,33 бали, «Повнота та ясність інформації» на 0,25 бали, «Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,21 бал, і лише «Дотримання термінів судового розгляду» збільшився на 0,09 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Сокирянського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на дотримання процедури розгляду справ; дотримання графіку судових засідань; забезпечити належного функціонування телефону; з повагою відноситись до відвідувачів суду.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації:
1.11. СТОРОЖИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Сторожинецького районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 23,53%; «26-39 років» − 42,35%; «40-59 років» − 34,12%; «60 років і старші» − 0,00%.
Стать. 60,00% опитаних становлять чоловіки; 40,00% − жінки.
Освіта. 25,88% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 72,94% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 1,18%.
Майновий статус. За майновим статусом 63,53% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 4,71% − високого статку, а 29,41% ідентифікують себе як бідні, не відповіли 2,35%.
Місце проживання респондентів. 43,53% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті місця розташування суду, решта (56,47%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 24,71% респондентів представляють у суді особисто себе; 49,41% − іншу особу; 23,53% − не є учасниками судових проваджень, інше – 2,35%. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 42,35%; кримінального процесу – 34,12%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 16,47%, та адміністративного процесу – 5,88%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,39 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.11.
Таблиця 1.11. – Оцінки якості роботи Сторожинецького районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Сторожинецький районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,01 |
4,49 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,28 |
4,69 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,48 |
4,61 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,50 |
4,64 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,44 |
4,31 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,62 |
4,74 |
4,92 |
Таким чином, у Сторожинецькому районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,62), для суддів, що розглядають справи є характерним виявлення належної підготовки до справи та знання справи (4,69), надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,69), дотримання процедури розгляду (4,66), виявлення коректності, доброзичливості, ввічливості (4,65), виявлення неупередженості та незалежності (4,43).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,01), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,26), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,15), не завжди вдається додзвонитись (4,17), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,41). до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,49).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, 5 із 6 показників значно погіршились, а саме: «Доступність суду» знизився на 0,48 бали, «Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,41 бали, «Сприйняття роботи працівників апарату суду» на 0,14 бали. «Повнота та ясність інформації» на 0,13 бали, та «Сприйняття роботи судді» на 12 бали. І лише однин показник «Дотримання термінів судового розгляду» збільшився на 0,13 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Сторожинецького районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення кількості суддів та штату працівників суду; зробити ремонт кабінетів та будівлі суду; збільшити кількість залів судових засідань; облаштувати в приміщенні суду кімнату для прокурорів та адвокатів.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.12. ХОТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Хотинського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 7,50%; «26-39 років» − 57,50%; «40-59 років» − 25,00%; «60 років і старші» − 10,00%.
Стать. 71,67% опитаних становлять чоловіки; 28,33% − жінки.
Освіта. 21,67% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 74,17% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 4,17%.
Майновий статус. За майновим статусом 47,50% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 0,00% − високого статку, а 41,67% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 10,83%.
Місце проживання респондентів. 64,17% опитаних виявилися такими, що проживають в місті Хотині, решта (35,83%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 40,83% респондентів представляють у суді особисто себе; 35,00% − іншу особу; 20,83% − не є учасниками судових проваджень, інше – 3,33%. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 49,17%; кримінального процесу – 26,67%; адміністративного процесу – 13,33% та учасниками справ про адміністративні правопорушення – 6,67%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,67 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.12.
Таблиця 1.12. – Оцінки якості роботи Хотинського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Хотинський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,48 |
4,75 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,61 |
4,67 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,75 |
4,90 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,80 |
4,89 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,53 |
4,78 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,84 |
4,80 |
4,92 |
Таким чином, у Хотинському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,84), для суддів, що розглядають справи є характерним надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,90), виявлення коректності, доброзичливості, ввічливості (4,90), дотримання процедури розгляду (4,89), виявлення належної підготовки до справи та знання справи (4,85), виявлення неупередженості та незалежності (4,64).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,48), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (4,37), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,46)до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,47), не завжди вдається додзвонитись (4,75), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,80).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігається значна динаміка погіршення якості роботи п’ятьох з шести показників, а саме: «Доступність суду» знизився на 0,27 бали, «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,25 бали, «Повнота та ясність інформації» на 0,15 бали, «Сприйняття роботи працівників апарату суду» 0,09 бали, «Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,06 бали. Покращення спостерігається за показником «Сприйняття роботи судді» на 0,04 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Хотинського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення кількості суддів та штату працівників суду; облаштувати місця для паркування автомобілів біля приміщення суду; збільшити кількість залів для очікування; покращити побутові умови в суді; встановити термінал для оплати судового збору та штрафів.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.13. ПЕРШОТРАВНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Першотравневого районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 34,29%; «26-39 років» − 41,43%; «40-59 років» − 18,57%; «60 років і старші» − 5,71%.
Стать. 41,43% опитаних становлять чоловіки; 58,57% − жінки.
Освіта. 24,29% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 74,29% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 1,43%.
Майновий статус. За майновим статусом 42,85% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 0,00% − високого статку, а 45,71% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 11,43%.
Місце проживання респондентів. 65,71 % опитаних виявилися такими, що проживають в місті Чернівці, решта (34,29%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 54,29% респондентів представляють у суді особисто себе; 32,86% − іншу особу; 12,86% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 50,00%; кримінального процесу – 10,00%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 25,71%, адміністративного процесу – 14,29%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,08 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.13.
Таблиця 1.13. – Оцінки якості роботи Першотравневого районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Першотравневий районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
3,32 |
3,89 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,08 |
3,69 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,15 |
4,30 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,18 |
4,55 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,17 |
4,39 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,61 |
4,36 |
4,92 |
Таким чином, у Першотравневому районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,61), для суддів, що розглядають справи є характерним надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,74), дотримання процедури розгляду (4,71), виявлення коректності, доброзичливості, ввічливості (4,69), виявлення неупередженості та незалежності, (4,46) виявлення належної підготовки до справи та знання справи (4,43).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (3,32), що пов’язано з тим, що біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (2,00), респонденти зазнавали певних перешкод у доступі до приміщень суду через обмеження охорони(2,09), люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (2,87), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,18), не завжди вдається додзвонитись (4,15), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,20).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігається погіршення якості роботи суду по чотирьох показниках, а саме: «Доступність суду» знизився на 0,57 бали,
«Сприйняття роботи працівників апарату суду» 0,37 бали,
«Дотримання термінів судового розгляду» на 0,22 бали та
«Повнота та ясність інформації» на 0,15 бали.
Покращення спостерігається за показниками
«Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,39 бали та «Сприйняття роботи судді» на 0,25 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Першотравневого районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на місце розташування суду, провести капітальний ремонт приміщення суду, осучаснити технічні можливості, облаштування парковки для автомобілів, сприяти вчасному розгляду справ.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації:
1.14. САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Садгірського районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 35,64%; «26-39 років» − 28,71%; «40-59 років» − 25,74%; «60 років і старші» − 9,90%.
Стать. 42,57% опитаних становлять чоловіки; 57,43% − жінки.
Освіта. 34,65% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 61,39% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 3,69%.
Майновий статус. За майновим статусом 47,52% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку 9,90% − високого статку 30,69% ідентифікують себе як бідні, не відповіли – 11,88%.
Місце проживання респондентів. 79,21% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті розташування суду, решта (20,79%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 35,64% респондентів представляють у суді особисто себе; 23,76% − іншу особу; 32,67% − не є учасниками судових проваджень, інше – 7,92%. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 46,53%; кримінального процесу – 11,88%; адміністративного процесу – 5,94%, учасниками справ про адміністративні правопорушення – 2,97%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,00 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.4.
Таблиця 1.14. – Оцінки якості роботи Садгірського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Садгірський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
3,65 |
4,48 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
3,98 |
4,53 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,20 |
4,70 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,07 |
4,64 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
3,93 |
3,84 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,15 |
4,56 |
4,92 |
Таким чином, у Садгірському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Повноти та ясності інформації» (4,20), респондентів задовольняє повнота інформації на сторінці суду в інтернет-мережі (4,36), правила допуску в суд та перебування в ньому (4,24), інформація про справи, що призначені до розгляду (4,21), у суді зручно розташовані інформаційні стенди (4,17), зразки документів (4,15), порядок сплати судових зборів та мита (4,13), інформація щодо розташування кабінетів, залів судових засідань, інших приміщень (4,11).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (3,65), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,66), не завжди вдається додзвонитись (3,81), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,92).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, показники змінились в гіршу сторону, а саме:
«Доступність суду» зменшився на 0,83 бали,
«Сприяння роботи працівників апарату суду» - 0,57 бали,
«Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,55 бали,
«Повнота та ясність інформації» на 0,50 бали,
«Сприйняття роботи судді» на 0,41 бали.
Підвищився показник
«Дотримання термінів судового розгляду» на 0,09 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Садгірського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на забезпечення всебічного розгляду справ; дотримання графіку судових засідань; розміщення суду; необхідність проведення ремонту приміщення; графік роботи суду; освітлення приміщень в суді.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.15. ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Шевченківський районного суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 36,00%; «26-39 років» − 28,00%; «40-59 років» − 31,20%; «60 років і старші» − 4,80%.
Стать. 55,60% опитаних становлять чоловіки; 44,40% − жінки.
Освіта. 24,00% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 73,20% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 2,80%.
Майновий статус. За майновим статусом 47,20% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 12,80% − високого статку, а 36,80% ідентифікують себе як бідних, не відповіли – 3,20%.
Місце проживання респондентів. 74,80% опитаних виявилися такими, що проживають населеному пункті розташування суду, решта (25,20%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 48,80% респондентів представляють у суді особисто себе; 23,20% − іншу особу; 28,00% − не є учасниками судових проваджень. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 40,80%; кримінального процесу – 23,60%; адміністративного процесу – 19,20%, учасниками справ про адміністративні правопорушення – 10,00%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,39 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.15.
Таблиця 1.15. – Оцінки якості роботи Шевченківського районного суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Шевченківський районний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,22 |
3,67 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,36 |
3,53 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,50 |
4,38 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,51 |
4,47 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,22 |
4,26 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,52 |
4,60 |
4,92 |
Таким чином, у Шевченківському районному суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи суддів» (4,52): для суддів, що розглядають справи характерним є дотримання процедури розгляду (4,65), виявлення належної підготовки до справи та знання справи (4,59), надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,53), виявлення неупередженості та незалежності (4,48), виявлення коректності, доброзичливості, ввічливості (4,33).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» та «Дотримання термінів судового розгляду» (4,22), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,71), недостатньо місць для паркування автомобілів (3,85), не завжди вдається дізнатись необхідну інформацію зателефонувавши до суду (4,41), або й додзвонитись (4,49).
Що стосується показника «Дотримання термінів судового розгляду» то респондентів не задовольняє, що в повній мірі не враховуються побажання учасників справи при призначенні дня та часу засідання (3,96), не вчасно розпочинаються судові засідання (4,05), не обґрунтованими є затримки/ перенесення слухань у розгляді справи (4,22).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігається підвищення чотирьох показників, а саме:
«Зручність та комфортність перебування у суді» підвищився на 0,83 бали, «Доступність суду» підвищився на 0,55 бали,
«Повнота та ясність інформації» на 0,12 бали,
«Сприяння роботи працівників апарату суду» на 0,44 бали.
Дещо знизились показники
«Дотримання термінів судового розгляду» - 0,04 бали та
«Сприйняття роботи судді» - 0,08 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Шевченківського районного суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на збільшення чисельності працівників та суддів; змінити приміщення суду; покращити матеріально-технічне забезпечення суду; збільшити місця для очікування; забезпечити доброзичливе ставлення до відвідувачів суду; підвищити заробітну плату працівникам суду.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації :
1.16. ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Вік. За віком опитані відвідувачі Чернівецького апеляційного суду розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 10,74%; «26-39 років» − 55,37%; «40-59 років» − 28,86%; «60 років і старші» − 5,03%.
Стать. 53,36% опитаних становлять чоловіки; 46,64% − жінки.
Освіта. 28,19% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 70,47% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 1,34%.
Майновий статус. За майновим статусом 74,83% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 3,36% − високого статку, 14,43% ідентифікують себе як бідні, 7,38 % не відповіли.
Місце проживання респондентів. 62,08% опитаних виявилися такими, що проживають в місті Чернівці, решта (37,92%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 65,44% респондентів представляють у суді особисто себе; 16,78% − іншу особу; 15,10% − не є учасниками судових проваджень, інше – 2,68%. Серед опитаних учасниками цивільного процесу є 32,21%; кримінального процесу – 38,59%; учасниками справ про адміністративні правопорушення – 17,79%, та адміністративного процесу – 1,01%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,58 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.16.
Таблиця 1.16. – Оцінки якості роботи Чернівецького апеляційного суду за основними вимірами
Виміри якості |
Чернівецький апеляційний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,25 |
3,91 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,67 |
4,51 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,64 |
4,33 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,64 |
4,09 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,51 |
4,14 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,75 |
4,23 |
4,92 |
Таким чином, у Чернівецькому апеляційному суді найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,75), відвідувачів суду повною мірою задовольняє «Коректність, доброзичливість, ввічливість» (4,81); «Дотримання процедури розгляду» (4,79), «Належна підготовка до справи та знання справи» (4,79), «Неупередженість та незалежність суддів» (4,73) «Надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,65).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,25), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,91), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,09), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,53), не завжди вдається додзвонитись (4,64), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,67).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, спостерігається значна динаміка підвищення показників якості роботи суду, а саме: «Сприйняття роботи працівників апарату суду» підвищився на 0,55 бали, «Сприйняття роботи судді» на 0,52 бали, «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,37 бали «Доступність суду» підвищилась на 0,34 бали, «Повнота та ясність інформації» на 0,31 бали, «Зручність та комфортність перебування у суді» на 0,16 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Чернівецького апеляційного суду, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на ремонт приміщення та покращення побутових умов; облаштування достатньої кількості місць для очікування; замінити лавки в залах судових засідань, забезпечити наявність в приміщенні суду кулеру з водою, збільшити кількості суддів.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації:
1.17. ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Вік. За віком опитані відвідувачі Чернівецького окружного адміністративного суду розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 25,74%; «26-39 років» − 32,67%; «40-59 років» − 35,64%; «60 років і старші» − 5,94%.
Стать. 58,42% опитаних становлять чоловіки; 41,58% − жінки.
Освіта. 24,75% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 72,28% − вищу та неповну вищу освіту, інше – 2,97%.
Майновий статус. За майновим статусом 60,39% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 5,94% − високого статку, 24,75% ідентифікують себе як бідні, не відповіли 8,91%.
Місце проживання респондентів. 61,39% опитаних виявилися такими, що проживають в місті Чернівці, де розташований цей суд, решта (38,61%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 56,44% респондентів представляють у суді особисто себе; 14,85% − іншу особу; 26,73% − не є учасниками судових проваджень, інше – 1,98%. Серед опитаних учасниками адміністративного процесу є – 100%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,69 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.17.
Таблиця 1.17. – Оцінки якості роботи Чернівецького окружного адміністративного суду за основними вимірами
Виміри якості |
Чернівецький окружний адміністративний суд |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області в 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,54 |
3,61 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,66 |
3,95 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,66 |
4,17 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,81 |
4,37 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,63 |
4,29 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,85 |
4,51 |
4,92 |
Таким чином, у Чернівецькому окружному адміністративному суді найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,85), відвідувачів суду повною мірою задовольняє «Дотримання процедури розгляду» (4,86), «Надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,86), «Неупередженість та незалежність суддів» (4,85), «Належна підготовка до справи та знання справи» (4,84), «Коректність, доброзичливість, ввічливість» (4,83).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,54), що пов’язано з тим, що: люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (4,24), до будівлі суду важко діставатися громадським транспортом (4,41), біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (4,57), важко знайти будівлю суду (4,66), не завжди вдається додзвонитись (4,77).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, Чернівецький окружний адміністративний суду удосконалював свою роботу, та має кращі оцінки якості за всіма показниками, а саме:
«Доступність суду» збільшився на 0,93 бали,
«Зручність та комфортність перебування у суді» збільшився на 0,71 бали, «Повнота та ясність інформації» на 0,49 бали,
«Сприяння роботи працівників апарату суду» на 0,44 бали,
«Дотримання термінів судового розгляду» на 0,34 бали та
«Сприйняття роботи судді» на 0,34 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Чернівецького окружного адміністративного суду, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на зміну приміщення суду та забезпечення доступності до нього, оскільки приміщення суду є не єдиним комплексом, окрім суду в приміщенні розташована ще одна установа всередині, що призводить плутанини. Сам суд розташований на другому поверсі, а інформаційні стенди, список справ на першому. Недостатня кількість зручних місць для очікування оформлення документів, підготовки до засідань. Забезпечити достатню кількість сидячих місць у залах судових засідань. Зробити доступнішими побутові приміщення. Встановити пандуси. Покращити освітлення в приміщенні суду.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації:
1.18. ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вік. За віком опитані відвідувачі Господарського суду Чернівецької області розподіляються наступним чином: «18-25 років» − 18,82%; «26-39 років» − 44,71%; «40-59 років» − 32,94%; «60 років і старші» − 3,53%.
Стать. 54,12% опитаних становлять чоловіки; 45,88% − жінки.
Освіта. 16,47% респондентів мають середню та неповну середню освіту; 83,53% − вищу та неповну вищу.
Майновий статус. За майновим статусом 65,89% респондентів відносять себе до групи осіб середнього статку, 3,53% − високого статку, 22,35% ідентифікують себе як бідні, не відповіли 8,24%.
Місце проживання респондентів. 69,41% опитаних виявилися такими, що проживають в місті Чернівці, де розташований цей суд, решта (30,59%) − жителі інших населених пунктів.
Процесуальний статус. 45,88% респондентів представляють у суді особисто себе; 23,53% − іншу особу; 23,53% − не є учасниками судових проваджень, інше – 7,06%. Серед опитаних учасниками господарського процесу є – 100%.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,70 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості представлено в табл. 1.18.
Таблиця 1.18. – Оцінки якості роботи Господарського суду Чернівецької області за основними вимірами
Виміри якості |
Господарський суд Чернівецької області |
||
Оцінка в 2019 р. |
Оцінка в 2015 р. |
Найвищі оцінки по Чернівецькій області 2019 р. |
|
Доступність суду |
4,27 |
3,99 |
4,57 |
Зручність та комфортність перебування у суді |
4,81 |
4,33 |
4,88 |
Повнота та ясність інформації |
4,77 |
4,04 |
4,87 |
Сприйняття роботи працівників апарату суду |
4,81 |
4,46 |
4,81 |
Дотримання термінів судового розгляду |
4,70 |
4,46 |
4,80 |
Сприйняття роботи судді |
4,86 |
4,52 |
4,92 |
Таким чином, у Господарському суді Чернівецької області найкраще забезпечуються показник «Сприйняття роботи судді» (4,86), відвідувачів суду повною мірою задовольняє «Належна підготовка до справи та знання справи» (4,92), «Надання можливостей сторонам обґрунтовувати свою позицію (4,88), «Коректність, доброзичливість, ввічливість» (4,88) «Дотримання процедури розгляду» (4,87), «Неупередженість та незалежність суддів» (4,76).
Найгірше в суді забезпечується «Доступність до суду» (4,27), що пов’язано з тим, що: біля будівлі суду недостатньо місць для паркування авто (2,85) люди з обмеженими можливостями не можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду (3,38), до будівлі суду не дуже зручно діставатися громадським транспортом (4,46), не завжди вдається додзвонитись (4,71), щоб дізнатись необхідну інформацію (4,83).
Порівнюючи показники 2015 і 2019 років, в Господарському суді Чернівецької області спостерігається динаміка підвищення усіх показників якості роботи, а саме: «Повнота та ясність інформації» на 0,73 бали, «Зручність та комфортність перебування у суді» збільшився на 0,48 бали, «Сприяння роботи працівників апарату суду» на 0,35 бали, «Сприйняття роботи судді» на 0,34 бали, «Доступність суду» збільшився на 0,28 бали та «Дотримання термінів судового розгляду» на 0,24 бали.
Серед зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Господарського суду Чернівецької області, на які вказали відвідувачі, слід звернути увагу на облаштування стоянки для автомобілів біля будівлі суду; покращити умов для безперешкодного доступу людей з інвалідністю.
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити наступні рекомендації:
Узагальнюючи результати опитувань відвідувачів судів, слід відмітити, що учасники судових процесів, які розглядаються судами Чернівецької області, позитивно оцінюють якість їх функціонування. Середня оцінка якості роботи судів в цілому по 18 судах області коливається в межах 4,46 балів.
В той же час, аналіз якості роботи судів за основними вимірами свідчить про певну диференціацію показників.
Отже, найменш варіативним виміром якості роботи суду є «Повнота та ясність інформації», по якому середня оцінка по судах коливається в межах від 4,15 до 4,87 бали. Фактично, це означає, що в даному аспекті суди працюють на приблизно однаковому рівні, і саме в цьому напрямку не так багато зауважень, відмітити варто: «при можливості змінити розташування залів судових засідань», «збільшити кількість залів судових засідань».
Одночасно, найбільш висока якість, якої досягли суди Чернівецької області виявлена саме за виміром «сприйняття роботи суддів». Тут середня оцінка виміру сягала 4,63 балів. Отже, це означає, що в окремих судах питанням якості роботи суддів приділяється значна увага і такі суди можуть поділитися своїм практичним досвідом організації ефективної роботи з іншими судами.
Найбільш варіативною є середня оцінка доступність суду. Найнижчу оцінку отримав показник доступності до суду. Це пов’язано в першу чергу з тим, що працівники суду не можуть змінити будівлю суду, а також на те, чи є можливість розмістити зупинку для громадського транспорту. В частині випадків приміщення суду становить історичну цінність, що унеможливлює встановлення в них пандусів, чи інших пристосувань для покращення доступу до приміщення суду людям з обмеженими можливостями.
Гендерний аспект показав, що чоловіки проявляли більшу активність під час опитування.
Таким чином, ґендерні відмінності у якості роботи суду практично відсутні у Заставнівському, Путильському районних судах, Господарському суді Чернівецької області та Новодністровському міському суді Чернівецької області. Найбільший гендерний дисбаланс спостерігається в Хотинському, Кіцманському, Кельменецькому та Сокирянському районних судах Чернівецької області.
Одним із основних завдань дослідження було визначення пріоритетних напрямків покращення якості роботи конкретного суду, базуючись на запропонованій системі вимірів якості. Так, для більшості судів області відвідувачі зазначили, що в першу чергу слід покращувати показники, які стосуються доступності суду (15 судів). Ще для 2 судів пріоритетним напрямком є дотримання термінів судового розгляду і ще для 1 суду на першому місці сприйняття роботи працівників апарату суду. Найменше претензій у судах до виміру якості щодо сприйняття роботи суддів.
Аналіз зауважень та пропозиції до покращення роботи судів, які надали відвідувачі в 2019 році практично не відрізняється від 2015 року, проте варто зазначити, що ряд проблемних питань вирішено, це зокрема стосується інформаційних сайтів та їх наповненості, інформаційних стендів та загалом роботи суддів. Проте визначено і типові проблеми для судів Чернівецької області і серед них: доступність судів, особливо для людей з інвалідністю; комфортність перебування в судах, яка проявляється у недостатній кількості місць для очікування, оформлення документів, вільному доступі до побутових приміщень; велике навантаження на суддів через недостатню їх кількість, що призводить до несвоєчасного початку судових засідань.
Для покращення доступності до суду пропонуємо:
Звернутись до органів місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ з клопотанням у випадку відсутності про:
Проаналізувати рівень фізичної доступності людей з обмеженими можливостями до приміщення суду. Залучити профільні організації осіб із обмеженими можливостями для дискусії щодо можливостей удосконалення доступності будівлі суду.
Проаналізувати технічну можливість безперебійного прийому телефонних дзвінків протягом робочого дня (забезпечити чергування персоналу в обідню пору).
З метою подолання соціальних нерівносте у доступності судів залучати ГО до створення при судах безкоштовних консультаційних пунктів, де найбідніші прошарки населення можуть отримати якісну юридичну допомогу. ( можливо звернутись до центрів надання правової допомоги задля організації годин прийому).
Для покращення зручності та комфортності перебування у суді рекомендуємо:
Для покращення повноти та ясності інформації рекомендуємо:
Для покращення якості роботи працівників апарату суду пропонуємо:
Для кращого дотримання термінів судового розгляду рекомендуємо:
Для покращення якості роботи суддів пропонуємо: