Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ставки судового збору змінилися У відповідності до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 435-VIII від 19.05.2015 з 1 вересня п.р. почали діяти нові ставки судового збору. Даний законодавчий акт передбачає єдиний підхід до визначення ставок судового збору, встановлення обґрунтованих ставок судового збору. Закон вносить зміни до Господарського процесуального кодексу України, зокрема до статей 49 та 55 щодо заміни законодавчої термінології (заміни слів "мито" на слова "судовий збір" та слова "карбованцях" на слово "гривнях"), до статті 80 Цивільного процесуального кодексу України щодо запровадження відсилочної норми частини третьої до відповідного закону; до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України щодо уточнення розподілу судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень. Внесено також зміни до Закону "Про судовий збір" у частині уточнення переліку процесуальних документів, за подання яких до суду не справляється судовий збір, а також у частині визначення розміру ставок судового збору, уточнення порядку сплати та повернення сплаченого судового збору. Зокрема, даним Законом передбачено наступні зміни до діючої до цього часу системи сплати судового збору: - відміннена верхня меж розміру ставок судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру. Дана норма стосується лише юридичних осіб. Для прикладу, за подання такої позовної заяви юридичною особою справляється судовий збір в розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати, а якщо це фізична особа, то дані цифри становитимуть 1% і 0,4 відповідно і не більше 5 розмірів мінімальної зарплати, про що вже згадувалось вище. - запроваджено диференціації ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) із перенесенням більшого навантаження на юридичних осіб. - вирівнено розміри ставок судового збору за подання позовних заяв до господарських та адміністративних судів. Зокрема, за подання позовної заяви майнового характеру в обох юрисдикціях сплачуватимуть судовий збір в розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати. - скасовано норми щодо визначення розміру ставок судового збору у фіксованій грошовій сумі. - збільшено розміри ставок судового збору. Новацією даного Закону є те, що суд зобов'язаний перевіряти зарахування судового збору до Державного бюджету України при відкритті провадження у справі. Окрім того, Закон передбачає зменшення кількості категорій судових справ, при розгляді яких судовий збір не сплачується., суттєве зменшення кількості платників, які звільняються від сплати судового збору, а також скасування пільг стосовно сплати судового збору суб'єктами владних повноважень у разі, коли судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Таким чином, із 1 вересня 2015 р. ставки судового збору сплачуються у таких розмірах (для зручності подаємо у вигляді таблиці):
Примітки: (*) При поданні позовної заяви про відшкодування моральної шкоди з ціною позову: до 5 розмірів мінімальної заробітної плати ставка судового збору становить 0,2 розміру мінімальної заробітної плати від 5 до 50 розмірів мінімальної заробітної плати - 1 відсоток ціни позову від 50 до 100 розмірів мінімальної заробітної плати - 5 відсотків ціни позову понад 100 розмірів мінімальної заробітної плати - 10 відсотків ціни позову (**) Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. (***) Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
До відома: відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно абзацу 2 статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 1 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 гривень.
Пільги щодо сплати судового збору Варто також пам’ятати, що у відповідності до ст.. 5 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року N 02/163-48 від сплати судового збору звільняються: 1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі; 2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів; 4) позивачі - у справах щодо спорів, пов’язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов’язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; 9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів; 10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 11) виборці - у справах про уточнення списку виборців; 12) військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків; 13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав; 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім суб’єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом".
Додаток: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22 травня 2015 року
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору (від 22 травня 2015 року Верховна Рада України постановляє: I. Внести зміни до таких законодавчих актів України: 1. У Господарському процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 6, ст. 56): 1) у частині четвертій статті 49 слово "мито" замінити словами "судовий збір"; 2) у пункті 4 частини першої статті 55 слово "карбованцях" замінити словом "гривнях". 2. У частині третій статті 80 Цивільного процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., №№ 40-42, ст. 492) слова і цифри "частини першої статті 83 цього Кодексу" замінити словом "закону". 3. Частину першу статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., №№ 35-37, ст. 446) викласти в такій редакції: "1. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа". 4. У Законі України "Про судовий збір" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 14, ст. 87, ст. 204 із наступними змінами): 1) у частині другій статті 3: пункт 6 викласти в такій редакції: "6) заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою"; пункт 14 викласти в такій редакції: "14) заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України, суб’єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей"; доповнити пунктом 15 такого змісту: "15) клопотання про визнання і виконання рішення іноземного суду відповідно до міжнародного договору України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України та яким не передбачено плату під час звернення до суду, подання апеляційної та касаційної скарг у таких справах"; 2) у статті 4: частину другу викласти в такій редакції: "2. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
частину третю виключити; 3) статтю 5 викласти в такій редакції: "Стаття 5. Пільги щодо сплати судового збору 1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: 1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі; 2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів; 4) позивачі - у справах щодо спорів, пов’язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов’язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; 9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів; 10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 11) виборці - у справах про уточнення списку виборців; 12) військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків; 13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав; 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім суб’єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом"; 4) у статті 6: в абзаці першому слова "виключно через установи банків чи відділення зв’язку" виключити; після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту: "За подання нерезидентами позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір може сплачуватися нерезидентами в іноземній валюті з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати". У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім; абзац третій частини другої виключити; частину третю після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту: "У разі коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру". У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім; друге речення частини четвертої виключити; частину шосту після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту: "У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру". У зв’язку з цим абзаци другий - четвертий вважати відповідно абзацами третім - п’ятим; 5) частину першу статті 7 викласти в такій редакції: "1. Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: 1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; 2) повернення заяви або скарги; 3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; 4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); 5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях"; 6) статтю 9 після частини першої доповнити новою частиною такого змісту: "2. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України". У зв’язку з цим частину другу вважати частиною третьою. 1. Цей Закон набирає чинності з 1 вересня 2015 року. 2. Кабінету Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
|