Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У 2017 році в Україні був ухвалений закон, який встановлює кримінальну відповідальність за домашнє насильство. Цей закон вніс низку поліпшень до заходів із протидії домашньому насильству. Окрім встановленої відповідальності у порядку КУпАП України встановлена кримінальна відповідальність. Також цим законом вдосконалено порядок надання послуг постраждалим особам, створено спеціальні підрозділи поліції для розгляду випадків домашнього насильства, причому поліція також може видавати заборонні приписи та негайно забороняти кривднику наближатися до постраждалої особи. Крім того, створено спеціальний реєстр випадків домашнього насильства, призначений для використання виключно уповноваженими правоохоронними органами та соціальними службами, аби підвищити їхню загальну поінформованість під час розроблення відповідних заходів.
Домашнє насильство становить серйозне порушення прав людини, вкорінене в нерівності між чоловіками та жінками й гендерній дискримінації. Проблема насильства актуальна для всіх країн і суспільств без винятку. Домашнє насильство позначається на жінках і чоловіках, хлопцях і дівчатах. Однак, статистичні дані свідчать про те, що домашнє насильство нерозмірно зачіпає більше жінок.
На розгляд Сокирянського районного суду Чернівецької області також надходять справи за ст.173-2 КУпАП України (вчинення домашнього насильства).
Так, судом у 2018 році притягнуто до адміністративної відповідальності за вказаною статтею 110 осіб, у 2019 році – 85 та у 2020 році – 86 осіб. Тобто, прослідковується тенденція на зменшення таких порушників. При цьому, є такі правопорушники, які на протязі року неодноразово вчиняють подібні порушення, за які повторно притягуються до відповідальності. Такий факт розцінюється як систематичність. Щодо таких осіб законодавством не було передбачено інших заходів впливу. Тому й виникла необхідність у прийнятті закону про встановлення кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства (ст.126-1 КК України).
Так, Сокирянським районним судом вже у 2020 році винесено 4 вироки щодо 4 осіб про визнання їх винними у вчиненні домашнього насильства, які набрали законної сили. При цьому, у 2017, 2018 та 2019 роках таких справ у провадженні суду не було. За 2 місяці 2021 року судом розглянута одна кримінальна справа за вказаною вище статтею щодо однієї особи, вирок по якій також набрав законної сили та направлений на виконання до органів пробації.
Вироками кривдникам призначені покарання, передбачені санкцією ст.126-1 КК України з застосуванням обмежувальних заходів, передбачених окремими пунктами частини 1 ст.91-1 КК України, а саме: заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства; направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.
Пресслужба суду