Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно зі статистичними даними, з початку повномасштабної російсько-української війни кількість зафіксованих випадків зниклих безвісти осіб сягає 14 тис. осіб. З них більше 4 тис. – діти.
Що робити у випадку зникнення людини, до кого звертатися – консультацію дали експерти приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Суми:
За законодавством розрізняються:
- зниклі безвісти
- зниклі безвісти за особливих обставин.
Останніх держава наділяє спеціальним правовим статусом, основні елементи якого описані в Законі України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». У ст. 1 наведено визначення особи, зниклої безвісти за особливих обставин, – особа, зникла безвісти у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Коли особа набуває такого статусу?
З моменту внесення про неї відомостей, що
містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.
Хто уповноважений розшукувати осіб, зниклих безвісти за особливих обставин?
Національна поліція України, Державне бюро розслідувань, Служба безпеки України тощо. Ключовим органом у цій сфері, до якого Вам необхідно звертатися, є саме Національна поліція України.
Що варто зробити перед зверненням до органів Нацполіції?
Рекомендуємо зв’язатися зі знайомими, родичами, які можуть володіти інформацією про місцезнаходження особи. Зателефонувати до місць, де людина могла затриматись, чи куди, скоріш за все, прямувала би в тій чи іншій ситуації (затрималась на роботі, навмисно не виходить на зв’язок і просто поїхала до друзів у інше місто відпочити від усіх, перебуває на лікуванні, про яке не хотіла повідомляти оточуючих тощо), щоб упевнитись, що людина саме зникла, а не відсутня для вас чи з об’єктивних причин.
Якщо людина дійсно загубилась чи зникла, варто зателефонувати до станції швидкої допомоги за номером 103 для консультації щодо подальших дій, або 1503 для отримання
інформації про осіб, які поступили на госпіталізацію.
У разі, коли припущення про зникнення підтвердилося, необхідно терміново звернутися до поліції за номером 102 та зателефонувати на гарячу лінію за безкоштовним номером 0800500202, де можна отримати консультацію щодо подальших дій.
Для того, щоб повідомити про зниклу людину, слід оформити заяву до відповідного територіального органу Національної поліції України (повідомлення про зникнення приймається поліцією в день звернення усно чи письмово).
Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). Для того, щоб надіслати електронне звернення Вам необхідно оформити заяву за встановленим зразком та надіслати на електронну адресу pg.npu@police.gov.ua.
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана родичем такої особи, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, громадським об’єднанням або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.
В повідомленні про зниклу людину слід указати:
- паспортні дані;
- опис зовнішності з особливими прикметами у разі наявності таких (особливості зовнішності, наявність татуювань та шрамів, також у що була вдягнена людина на момент зникнення тощо);
- інші відомості, що можуть допомогти у пошуках (номер мобільного телефона, дані про автомобіль та інше).
Міністерство внутрішніх справ створило загальну базу безвісті зниклих. Портал розшуку МВС також містить інформацію щодо загублених речей, зброї, має базу неопізнаних тіл та базу осіб, що не можуть надати інформацію про себе (зниклі діти, хворі та літні люди, що мають складності з власною ідентифікацією).
Також в Україні з травня працює Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Він координує кол-центр з розшуку зниклих безвісти як військових, так і цивільних осіб, й співпрацює з Національним Інформаційним Бюро при Мінреінтеграції у питаннях інформації щодо зниклих безвісти.
Як звернутися через кол-центр:
- гаряча лінія кол-центра – 0 800 339 247 працює з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00.
- у суботу і неділю кол-центр працює у віддаленому режимі. Інформація приймається у вигляді повідомлень на номер 095 896 0421 у Viber та Telegram.
- також для зв’язку з працівниками кол-центру можна скористатися електронною адресою: war2022people@gmail.com.
Якщо у вашому регіоні працює представництво офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, то зверніться до нього. Інформацію можна знайти на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. В планах уряду відкрити такі офіси в усіх областях.
Інтернет-газета «Закон і бізнес»